Genel

Gama İşareti Nasıl Yapılır? (ɣ) Gama İşareti Kopyala

Gama, Yunan alfabesinde bulunan bir harftir. Dünya çapında kullanılan klavyeler genel itibariyle belirli bir standarda göre üretilir. Bu klavyelerde bazı sembolleri yapmak için karakter eşlem menüsünü açmalı ya da belirli tuş kombinasyonları yapmanız gerekebilir. Klavyede gama işareti nasıl yapılır bilmeyenler için burada direkt kopyalama seçeneğini paylaştık. Ayrıca klavyeden nasıl yapabileceklerini de anlatıyoruz. Klavye üzerinde bulunmayan karakterlerden biri olan Gama işaretini böylece birkaç saniye içerisinde yapabileceksiniz. Gama işareti yapmak için farklı yöntemler vardır. Bunların en kolayı ve basiti ise direkt buradaki kopyala butonunu kullanmak.

Gama işareti kopyala, alt başlıkta bulunan kopyala düğmesine dokunursanız Windows, Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda anında kopyalama işlemi gerçekleşir. Ayrıca iPhone ve Android işletim sistemine sahip cep telefonlarında da kopyalama işlemi yapılabilir.

Gama İşareti Kopyala

Gama İşareti Kopyala:
Gama İşareti: ɣ Kopyalandı!

Gama sembolünü kopyalamak için kopyala butonuna bas. Bu butona basıldığında kopyalama anında gerçekleşir. Kopyalandığında kopyalandı uyarısını görürsünüz. Word, Excel, Whatsapp, Telegram, Instagram, Facebook ve yazı yazılabilen her yerde bu işareti kullanabilirsin.

Gama İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Windows bilgisayarınızda Gama işaretini yapabilmek için karakter eşlem uygulamasını açmanız gerekir. Eğer bununla uğraşmak istemezseniz, yukarıdaki kopyalama seçeneğini de kullanabilirsiniz. Klavyeden karakter eşlem programı üzerinden yapmak isterseniz, aşağıdaki adımları izleyin:

Başlat menüsüne giriş yapın ve arama kısmına “karakter eşlem” yazın. Karakter eşlem programını açın. Gama işaretini elde etmek için sol alt kısımda bulunan gelişmiş görünüm seçeneğini aktif edin ve yazı tipini Arial olarak seçin. Sonrasında sağ alt kısımda bulunan “Unicode’a Git” kutusu içerisine 0194 yazın. Karşınıza gelecek olan gama işaretini seçip kopyalayın.

Hatırlatma: İsterseniz Gama (ɣ) işaretini tek dokunuşla kopyalaya da bilirsiniz.

Word ve Excel’de Gama İşareti Nasıl Yapılır?

Gama işareti Word ve Excel’de de kullanılmaktadır. Eğer siz de Word ve Excel programlarında gama işareti yapmak istiyorsanız yukarıdaki yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz. Eğer karakter eşlem alanından yapamadıysanız hiç o kadar uğraşmadan tek dokunuşla kopyalayın. Sonrasında ise Word veya Excel programlarından birini açıp CTRL + V tuşlarına aynı anda dokunarak yapıştırabilirsiniz.

Mac Bilgisayarlarda Gama İşareti Nasıl Yapılır?

Mac işletim sistemine sahip bilgisayarınızdan Gama işaretini yapmak için: boşluk tuşunun solundaki ALT veya OPTION tuşuna basılı tutarken Y tuşuna basın. Bu tuş kombinasyonunu doğru şekilde uygulamanız halinde gama sembolünü elde etmiş olursunuz.

Gama İşareti Anlamı

Gama (γ) işareti, fizik ve nükleer teknoloji alanlarında önemli bir yer almaktadır. Gama ışınları, elektromanyetik spektrumun en yüksek frekanslı ve en yüksek enerjili kısmında bulunan iyonlaştırıcı radyasyon türüdür. Zaman zaman haberlerde de güneşten gelen gama ışınları ve benzeri şeyler duyabilirsiniz. Aşırı derecede gama ışınlarına maruz kalmak insan vücudunu olumsuz yönde etkiler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir