Genel

Göktürkçe Türk Yazısı Kopyala 𐱅𐰇𐰼𐰚 – 𐱅𐰇𐰼𐰰

Göktürkçe Türk yazısı kopyala yapıştır. Göktürk alfabesiyle Türk, 𐱅𐰇𐰼𐰰 şeklinde yazılır. Çoğu kişi Göktürkçe Türk yazısını farklı alanlarda kullanmaktadır.

𐱅𐰇𐰼𐰰, Göktürkçe Türk yazısı nick olarak ve isim olarak farklı alanlarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda tişört, şapka ve daha bir çok günlük eşyanın üstünde de görmek mümkün. Bu yazımın asıl okunuş şekli “Türük” olması olasılığı yüksektir. Bununla beraber Bilge Kağan Anıtı başta, Orhun anıtlarında “Türk” ismi genel itibariyle bu şekilde kullanılmıştır.

Göktürkçe Türk Yazısı Klavye

Yine aynı yazıtlarda “Türk” adının 𐱅𐰇𐰼𐰚 şeklinde yazıldığı da görülmüştür. Hüseyin Namık Orkun bu meseleyi konu edinir ve 1940’ta basılmış olan, “Türk Sözünün Aslı” adlı eserinde fikirlerini kaleme almıştır. Orkun’un yapmış olduğu tespite bakılacak olursak ilk başlarda “Türük” şeklinde telaffuz ediliyor olan Türk adı zaman geçtikçe tek heceli olarak “Türk” şeklini aldı. Göktürk yazıtlarında gözlemlenen farklılığın nedeni de budur.

Göktürkçe Türk yazma
Göktürkçe Türk yazma

(Hüseyin Namık Orkun, Türk Sözünün Aslı, Türk Dil Kurumu Yayınları, 3. baskı, Ankara 2015, s. 14)

Bunun sonucunda ise Göktürkçe Türk yazısı: 𐱅𐰇𐰼𐰚 şeklindedir.

Görseli olarak ise:

Göktürkçe Türk
Göktürkçe Türk

Göktürkçe Türk Yazısı Kopyala Yapıştır

Göktürkçe Türk kelimesinin yazılışını bu başlıktan seçip kopyalayabilirsiniz. Eğer bilgisayardan kopyalayacaksanız ilgili alanı seçip CTRL+C tuşlarına basarak kopyalayabilirsiniz.

Ctrl+V kombinasyonu kullanılarak herhangi bir yere yapıştırılıp kullanılabilir. “Ctrl” yazan tuşa basılı tutarak “V” tuşuna basıp istediğiniz herhangi bir yere yapıştırabilirsiniz.
Göktürkçe Türk yazısı kopyala yapıştır yöntemi için yukarıdaki Kopyala butonuna dokunmanız yeterlidir. Daha sonrasında yapıştırmak istediğiniz alanı seçerek yapıştırabilirsiniz. Oyunlarda, sohbet sayfalarında ve sosyal medya uygulamalarında bu ifadeyi kullanabilirsiniz. Telefondan ya da bilgisayardan tek dokunuşla kopyalamak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu