Genel

Derece işareti (C°) nedir? Klavyede nasıl yapılır? Derece emojisi kopyala

“Derece İşareti” veya yaygın olarak bilinen sembolü ile “C°” işareti, günlük olarak en sık kullanılan işaret isimlerinden biridir. Bu yazımızda, derece işareti nedir, klavyede nasıl yapılır ve sembolün anlamını anlatıyor olacağız. Bu yazıdan hem ‘derece işareti kopyala’ işlemi yapılabilir hem de emojinin klavyede nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Derece işareti emoji kopyala yapıştır, işlemi aşağıdaki butona dokunularak yapılabilir. Tek bir dokunuşla derece sembolünü kopyalayabilirsiniz. Kopyaladıktan sonra Excel, Word ve yazı yazılabilen herhangi bir alana yapıştırarak kullanabilirsiniz. Örneğin, biri size yarın hava kaç derece olacak diye sorduğunda hemen hava durumuna bakıp 32° diyebilirsiniz.

Derece İşareti Kopyala Yapıştır

Karekök İşareti Kopyala:
Derece İşareti Kopyala: Kopyalandı!
Derece Emojisi Kopyala: 🌡️ Kopyalandı!

Derece işareti kısayolu ve C° emojisini bu kopyala butonlarını kullanarak kopyalayabilirsiniz. Kopyalama işlemi tamamlandığında, butonun yanında kırmızı renkte kopyalandı uyarısını görürsünüz. Windows ve Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlardan kopyalayabileceğiniz gibi mobil cihazlardan da kopyalanabilir.

Kopyaladığınız sembolü yapıştırmak için CTRL + V tuşlarına aynı anda dokunmanız gerekir. Mobil cihazlarda da yine hafızaya aldığınız sembolü yazı yazılabilen herhangi bir alana yapıştırabilirsiniz. Instagram ve Whatsapp gibi sosyal medya uygulamalarında biyografi alanlarında da kullanabileceğiniz bi semboldür.

Derece İşareti Nedir

Derece işareti veya “°” sembolü, derece ölçü biriminin sembolüdür. Bu işaret, coğrafi konum koordinatlarında, saatlerde, sıcaklık ölçü birimi olarak veya alkol oranını göstermek için kullanılmaktadır. Sembol görünüm itibariyle üstte görünen bir yuvarlak şeklinde görünür.

Klavyede Derece İşareti Nasıl Yapılır

Klavyede yapabileceğiniz bir semboldür. Bu işareti yapabilmek için klavyede: Alt + 0176 tuşlarına aynı anda dokunmanız gerekir. Bunu yaptığınızda (°) sembolünü elde edersiniz. Ayrıca karakter eşlem menüsünden de yine bu sembolü yapabilirsiniz.

Derece İşaretinin Anlamı

Derece işareti, genel kullanım amacı derece olarak bilinen bir ölçü birimini göstermek içindir. Bu işaret, yay dereceleri (örnek verecek olursak coğrafi koordinat sistemlerinde), saatlerde, sıcaklık dereceleri ya da alkol derecelerini göstermek için sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca hava durumu kaç derece şeklinde de sıkça günlük hayatta karşımıza çıkmaktadır.

Derece Emojisi Kopyala


°C

Derece emojisini yukarıdan da kopyalayabilirsiniz. Seçip ardından CTRL + C tuşlarına basmanız halinde otomatik olarak kopyalanacaktır. Farklı ve değişik semboller görmek için emoji kopyala kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir