Genel

Haç İşareti Kopyala

Sosyal medya’da kullanabilmek için “haç işareti kopyala” yöntemini burada açıklıyoruz. Bu sembolü kopyaladıktan sonra istediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

Haç işareti oyun nicklerinde, kullanıcı adlarında sıklıkla kullanılan bir semboldür. Ayrıca inanışını ifade etmek isteyenler tarafından da kullanılıyor. Haç işareti kopyala ve haç işareti anlamı nedir gibi sorularınızı burada yanıtlıyoruz. Buradan kopyalayacağınız sembolü, Instagram, Twitter, Facebook, Whatsapp, Telegram, Discord ve destekleyen oyun platformlarında nick olarak kullanabilirsiniz.

Haç İşareti Kopyala Yapıştır

Haç sembolü kopyalama işlemi için aşağıdaki kopyala butonunu kullanabilirsiniz. Bu sembolü kopyaladıktan sonra yapıştır yöntemi ile istediğiniz herhangi bir alanda kullanmak mümkün.


Haç İşareti Anlamı

Haç işareti, Hristiyan inancının sembolüdür ve İsa’nın çarmıhta ölümünü temsil eder. Haç, iki çizginin kesiştiği bir semboldür ve genellikle bir haçın üst çubuğu, yan çubukları ve alt çubuğu bulunur. Üst çubuk, İsa’nın yukarıya doğru yükseldiği yerdir ve yan çubuklar, İsa’nın yanlarına çakılmış olduğu olarak kabul görür. Alt çubuk ise İsa’nın çarmıhın üstünde yattığı yer olarak betimlenir.

Haç işareti, genellikle Hristiyan kiliselerinde, mezarlıklarda veya Hristiyan semboller olarak kullanılır. Hristiyanlar tarafından İsa’nın ölümünün ve dirilişinin sembolü olarak kabul edilir ve inançlarının merkezinde yer alan bir semboldür.

Haç Sembolü

Haç sembolü ya da emojisi aynı şeyi ifade eder. Bu sembol dini bir sembol olarak kullanılmaktadır. Kilise ve Hristiyan inanışına sahip kişilerce sıklıkla kullanılmaktadır. Kolye, bileklik ve benzeri çeşitli takı modellerinde de bu sembolle sık sık karşılaşılmaktadır.

Haç sembolleri toplamda 14 türdedir. Her birinin farklı anlamı ve kullanım yeri bulunmaktadır. Örneğin Bizans haçı:

Bizans haçı, İstanbul Bizans İmparatorluğu döneminde kullanılan bir haç türüdür. Bizans haçı, Latince haçının bir varyantıdır ve genellikle daha yuvarlak bir görünümü ile ön plandadır. Bizans haçının üst çubuğu genellikle daha uzun ve yan çubukları genellikle daha kısa ve daha yuvarlak görünümde olur. Bizans haçı ayrıca, genellikle iki tarafında yer alan işlemelerle süslenmiştir.

Haç Sembolleri ve İsimleri:

 • Yunan Haçı
 • Latin Haçı
 • Bizans Haçı
 • Ataerkil haç ( üç çubuklu çapraz )
 • Lorraine Haçı ( iki çubuklu haç )
 • Papalık Haçı
 • Kutsal Kalp
 • Salem Haçı
 • Monogrammatik Haç
 • Basamaklı Haç
 • Kudüs Haçı
 • Halkalı Haç
 • Çatallı Çapraz
 • Demir Haç

Not: Haç işareti dini bir motiftir ve Hristiyanlık inancını temsil eder.

Haç işareti kopyala yapıştır nasıl yapılır? Haç emojisi kopyala yapıştır ile çeşitli alanlarda kullanılabilir. Bu emojiyi kopyalamak isteyenler aşağıdaki tablodan kopyalayıp istedikleri yerde kullanabilirler. Haç Emojisi Instagram, Twitter, Whatsapp, Telegram, Facebook ve buna benzer çeşitli platformlarda kullanılabilir.

Haç emojisi kopyala, haç birbirini dik açı ile kesen iki çizgi ya da çubuktan oluşan sembole verilen isimdir. Şekildeki çizgi sembolleri birbirini ortadan keser. Artı şeklinde ya da çarpı şeklinde sembol olarak da gözlemlenmektedir. Yüzyıllardır haç sembolü farklı dinlerde ve inanışlarda kullanılmaktadır.

Alt kısımda bulunan tabloda en bilinen ve en fazla kullanılan haç işaretleri listelenmiştir. İşaretleri kopyala yapıştır yöntemi ile kolayca mobilden ya da bilgisayardan kopyalayıp istediğiniz herhangi bir alanda kopyalayabilirsiniz.

Haç İşareti Kopyala

Haç kopyala yapıştır işlemi için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz. Bu tabloda Ortodoks Haç İşareti, Haçlı Kalkan Emojisi, Latin Haçı Emojisi ve buna benzer çeşitli haç işaretleri listelenmiştir.

İŞARETİŞARETİN ADIKISAYOLU
Ortodoks Haç İşaretiALT+09766
Haçlı Kalkan EmojisiALT+09960
Latin Haçı EmojisiALT+010013
Gölgeli Latin Haçı İşaretiALT+010014
Dışı Çizgili Latin Haçı EmojisiALT+010015
Malta Gamalı Haçı İşaretiALT+010016
Lorraine Haçı EmojisiALT+09768
Kudüs Haçı EmojiALT+09769
Bizans Haçı (küçük) SembolüALT+05869
Yunan Haçı SembolüALT+010010
Havari Andreas’ın Haçı İşaretiALT+010799
Batı Süryanileri Haçı EmojiALT+09840
Doğu Süryanileri Haçı EmojisiALT+09841
Düz Haç İşaretiALT+08224
Ters Haç EmojisiALT+011832
Ankh Nil’in Anahtarı EmojiALT+09765

Haç Emojisi Kopyala Yapıştır

Haç emojisi kopyala, emoji olarak kopyalamak isteyenler ise aşağıdaki sembolleri kopyalayabilirler. Şuanda emoji menüsünde bütün telefonlarda toplamda 3 farklı haç emoji sembolü bulunmaktadır. Bu ham emojileri ise;

✝️ ☦️ ⛪

Yukarıdan haç emoji kopyala yapıştır işlemi için kopyalamak istediğiniz emojiyi seçip kopyalamanız gerekmektedir.

Haç Sembolü Kopyala

Haç sembolü aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi çeşitli türlerdedir. Dini sembol olarak da kullanılan haç sembolü kopyala yapıştır işlemi için aşağıdaki sembolleri de kullanabilirsiniz.

✝ ✞ ✟ ☦ ☨ ❌

Haç İşareti Kopyala Yapıştır, Haç Emojisi kopyala yapıştır işlemi için yukarıdaki tabloları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki başlıklarda bulunan sembolleri de kullanabilirsiniz.

Semboller dini inanışlarda da yer bulmaktadır. Hristiyanlık dininde de haç işareti sıklıkla kullanılır. Dini ritüellerde ya da Hristiyan ibadethanelerinde sıklıkla bu sembollerle karşılaşabilirsiniz. Online oyun oynayan bazı oyuncular bu sembolü nicklerinde de kullanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir