Genel

Soru İşaretinden Sonra Büyük Harfle Mi Başlanır?

Noktalama işaretleri yazı yazarken büyük önem taşır. Nerede ve nasıl kullanıldığını doğru bilmek gerekir. Bir şeyler yazarken soru işaretinden sonra büyük harfle mi başlanır yoksa küçük harfle mi devam edilir? Sizin için burada yanıtını açıklayacağız. Aslına bakarsanız siz bu cümleyi okurken dahi açıklamayı yapmış bulunduk.

Cümle yazarken virgül, nokta, noktalı virgül, soru işareti ve ünlemler kullanırız. Peki bu noktalama işaretlerinden sonra konuya devam edilecekse büyük harfle mi yazılır? Soru işareti kullandıktan sonra yeni cümleye başlarız. Peki büyük harfle mi başlamalıyız yoksa küçük harfle mi? Sizin için soru işareti nedir ve nasıl kullanılır örneklerle açıklıyoruz.

 Soru İşareti Nerede Kullanılır?

Soru işareti, cümlelerin sonunda kullanılır ve okuyucuya bir sorunun sorulduğunu belirtir. Örneğin, “Ne yapıyorsun?” cümlesinde “yapıyorsun” sorusu yöneltilmiştir ve cümlenin sonunda soru işareti kullanılmıştır. Soru işareti ayrıca, bir cümlede belirsizliği veya bilinmezliği ifade etmek için de kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak, “O ne yapıyor?” cümlesinde bilinmeyeni ifade eder ve soru işareti kullanılır.

Soru işaretleri bir soru cümlesinden hemen sonra eklenir. Normal cümlelerin sonuna nokta eklenirken soru cümlelerinde soru işareti kullanılması gerekir.

Soru İşaretinden Sonra Büyük Harfle Mi Başlanır?

Soru işaretinden sonra, cümleye büyük harfle başlaması kabul edilen bir kuraldır. Bu, yazım kurallarına uygunluk için gereklidir ve okuyucunun cümle akışını bozmadan okuyabilmesi ve konuyu anlaması için gereklidir.

Örnek 1: Bugün dışarıya çıkacak mısın? Eğer çıkacak olursan bir şeyler yapabiliriz.

Örnek 2: Soru işaretinden sonra cümleye büyük harfle başlaman gerektiğini öğrendin mi? Öğrendiysen yorum kısmından yazabilirsin.

Örnek 3: Bugün günlerden ne? Kafam çok karışık günleri şaşırıyorum.

Özetle soru işareti kullandıktan sonra o cümle bitmiştir ve yeni cümleye büyük harfle başlamanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir