Genel

Teknoloji ne kadar ilerledi?

Teknoloji ne kadar ilerledi, hiç düşündünüz mü? Çoğu insan teknolojiyi günümüzdeki akıllı telefonlar, tabletler ve saatlere bakarak anlamlandırıp teknoloji çok ilerledi şeklinde yorum yapıyor. Ancak düşünecek olursak insanlığın başlangıcından itibaren teknoloji sürekli gelişiyor. Ne kadar geliştiğimizi anlamak için Teknoloji tarihine de bakmak gerekir tabii ki.

Teknolojinin gelişmesindeki en büyük pay ise insanın merakı. İnsan sürekli sınırlarını zorlamaktadır. Nasıl ki vücudumuzun sınırlarını zorluyorsak aklımızın da sınırlarını zorluyoruz. Örnek verecek olursak spor yapan bir insanın daha fazla gelişmek için ağırlık konusunda kendi sınırlarını zorladığını biliyoruz. İnsan beyni de aynı şekilde çalışmaktadır. İnsan beyninin sınırları zorlandığında teknolojik gelişim de buna bağlı olarak artmaktadır.

Teknoloji Tarihi

Teknoloji tarihi, aletlerin ve tekniklerin icat tarihi olarak adlandırılmaktadır. Teknoloji, insanlık için taştan bıçaklardan başlayıp günümüzde doku ve dna‘ya kadar ilerlemiştir. Günümüzde Japonya‘da istenilen belirli bir bölgeye yağmur yağdırmanın mümkün olduğu bir teknoloji dahi mevcut.

Bu teknoloji sayesinde hava olaylarına müdahale edilerek belirli bölgelerde mevsimsel değişiklikler yapılmaktadır. Mevsimsel değişiklikle birlikte günlük teknolojiler de oldukça gelişmiştir. Bir diğer örnek ise uçaklar.

Uçaklar

Uçaklar, teknoloji gelişimine basit bir örnek olarak gösterilebilir. Örneğin, uçaklardan hatta otomobillerden önce hayvanlar ile ulaşım sağlanırdı. Deve ve at gibi yük hayvanları ile insanlar ulaşımlarını gerçekleştiriyordu. Ancak ilerleyen süreçte otomobiller, sonrasındaysa uçaklar insanlar tarafından üretilmiştir. Uçaklar, insanlara zaman konusunda büyük kazanç sağlamıştır.

Bir yerden bir yere gidecek olan insanlar genelde zamandan kâr elde edebilmek için uçak seyâhatlerini tercih etmektedir. Uçak biletlerinin pahalı oluşunun nedeni ise Uçaklar insanlara vakitten kazanç sağlarlar. Örneğin spor arabalar normal arabalara göre daha pahalıdır. Bunun nedeni ise daha güçlü motora sahip oluşu değil, hızlarıdır. Çünkü vakit paha biçilmez bir şeydir.

Akıllı Telefonlar

Akıllı telefonlar ise hayatımızın her alanında kullandığımız adeta cep bilgisayarı olarak görev görmektedir. Bundan 20 yıl önce Nokia telefonlar oldukça modaydı. Ancak teknolojiye ayak uyduramadığından dolayı, şu anda kayboldu diyebiliriz. Teknolojiye ayak uyduramayan teknoloji firmaları yavaş yavaş yok olmaya başladı.

Bununla birlikte Apple markasının çıkardığı yeni teknoloji de herkes tarafından beğenilerek kullanılmaya başlandı. iPhone ilk çıktığında dokunmatik telefonlar arasında zirve konumdaydı. Hatta günümüzde dahi en fazla tercih edilen ve takip edilen telefon markalarındandır. Örnek verecek olursak iPhone 13 Pro Max cihazlar kamera, şebeke ve video çekme gibi bir çok özelliği teknolojinin son deminde olduğu için tercih ediliyor. Aynı zamanda stabil çalışması nedeniyle de teknoloji meraklılarının sürekli gündemindedir.

Akıllı telefonlar anlık internet kullanmamıza da olanak sağlıyor. Bu durum insan beyninin kısmen de olsa tembel çalışmasına neden olmuştur. Nedeni ise, insanlar Google ile anlık araştırma yapıp sonuçları görüntüleyebiliyor. Bu sayede insanlar hiç bilmediği konuları dahi internetten anlık öğrenebilecekleri için bu bilgiyi aklında tutmazlar.

Tabletler

Tabletler, oyun oynamak ve telefon gibi kullanmak için sık tercih edilir. Örneğin okullar online eğitimi tabletler üzerinden vermektedir. Bununla birlikte oyun oynamak için de tabletler sık tercih edilmektedir. Sık tercih edilmesinin nedeni ise cep telefonlarına göre daha iyi performans sunuyor olmalarıdır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çoğu firma tablet konusunda da kendini geliştirmiştir.

En iyi tablet hangisi diye soracak olursanız yine Apple markasının iPad Tablet modelleri bizleri karşılıyor. Basit bir örnek verecek olursak Pubg Mobile oyununda daha iyi FPS ve oyun deneyimi yaşamak için çoğu oyun sever Tabletler ile oynamaktadır. Tabletler daha büyük bir ekrana sahip olduğundan dolayı telefonlara göre daha iyi sonuç almanızı sağlar.

Sosyal Medya Uygulamaları

Teknoloji geliştikçe sosyal medya uygulamaları da artmıştır. İnternetin ilk çıktığı dönemler Mırc gibi sohbet sayfaları olsa da günümüzde binlerce sosyal medya uygulaması vardır. Bu uygulamalar, anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama aynı zamanda fotoğraf paylaşma gibi işlere yararlar.

Bunlara basit bir örnek verecek olursak Instagram, Whatsapp, Facebook, Telegram ve Twitter gibi uygulamalar günümüzde en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarıdır. Bu uygulamalar sevdiklerimizi takip etmek ve iletişim kurmak için paha biçilemez platformlardır. Aynı zamanda insanların gündemden ve birbirlerinden de haberdar olmasını sağlar. Bu nedenle en güncel Teknoloji haberlerini burada yayınlıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir