Genel

Ters Soru İşareti Kopyala (¿) Nasıl Yapılır?

Ters soru işareti bazen sosyal medyada bazen de çeşitli makalelerde karşımıza çıkabiliyor. Peki, “ters soru işareti kopyala” işlemi nasıl yapılır? Burada size hem klavyeden nasıl yapabileceğinizi hem de direkt kopyalama yöntemini açıklıyoruz. Bu sayede isterseniz tek dokunuşla kopyalayabilirsiniz. Ayrıca klavyeden de direkt olarak hangi tuş kombinasyonunu kullanarak yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ters soru işareti, soru cümlelerindeki soru işaretinin tersi şeklinde olan bir noktalama işaretidir ve “?!” şeklinde gösterilir. Bu işaret, bir soru cümlesi içerisinde belirtilen şaşkınlık, şüphe, kızgınlık veya hayret gibi duyguları vurgulamak için kullanılır. Örneğin, “Sen ne yapmaya çalışıyorsun?!” cümlesindeki ters soru işareti, sorulan sorunun şaşkınlık veya kızgınlık ifadesi ile tamamlanmasını sağlar. Ters soru işareti, yazı dilinde daha çok edebi metinlerde, mizah öğelerinde veya duygu yoğunluğu yüksek ifadelerde kullanılır.

Ters Soru İşareti Ne Demek?

Ters soru işareti (¿), dünya dilleri arasında yalnızca İspanyolcada bulunan bir noktalama işareti diyebiliriz. Sorulan soru cümlesinin başlangıcına ters soru işareti, sonuna ise normal soru işareti eklenir. Soru bildiren özel kelimeler olmadığından dolayı cümle başına ters sonuna ise normal soru işareti eklenmektedir. Fakat ülkemizde daha çok oyun nicklerinde ya da Instagram biyografi alanı gibi bölümlerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Ters Soru İşareti Kopyala

Ters Soru İşareti:


  • Yukarıdaki kopyala düğmesine dokunarak sembolü kopyalayabilirsiniz.
  • Sembol hem bilgisayarlarda hem de telefonlarda sorunsuz şekilde kopyalanabilir.
  • Yapıştırmak istediğiniz alanı seçip CTRL + V tuşları ile yapıştırabilirsiniz.
  • Telefondan yapıştırmak istediğiniz alana basılı tutun, ardından Yapıştır seçeneğini seçin.

Ters Soru İşareti Nasıl Yapılır?

Kopyalamak yerine klavyeden tuş kombinasyonu ile yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek ters soru işareti yapabilirsiniz. Klavyede ters soru işareti yapmak için iki farklı yöntem bulunuyor. Bunları sırası ile deneyebilirsiniz.

Klavyede ters soru işareti yapma:

  • Alt tuşuna basılı tutularak 1 6 8 rakamlarına sırası ile basın ters soru işareti yapmak işte bu kadar basit.
  • İkinci yöntem ise, yine alt tuşuna basılı tutun 0 1 9 1 rakamlarına sırası ile dokunarak yine ters soru işareti (¿) yapabilirsiniz.

Bununla uğraşmak istemiyorsanız hemen yukarıdaki kopyalama düğmesini kullanabilirsiniz. Bu sayede ekstra efor sarf etmeden direkt kopyalayıp istediğiniz herhangi bir alanda kullanabilirsiniz.

Farklı internet sitelerinde çok karmaşık olarak anlatıldığı için burada daha açıklayıcı bir şekilde anlatmak istedik. Bu sembolü hem mesajlaşırken hem de çeşitli sosyal medya uygulamalarındaki biyografi bölümlerinde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda destekleyen oyun platformlarında nickname başına ya da sonuna da ekleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir