Emoji Kopyala

Uzun Çizgi Nasıl Yapılır? Kopyala (—)

Bazen romanlarda bazen de sınavlarda denk geldiğimiz uzun çizgi nedir ve nerelerde kullanılır? Bu sembolü kullanmak isteyenlere Uzun çizgi nasıl yapılır ve kopyalama seçeneğini sunuyoruz. Buradan hem nasıl yapılacağını hem de direkt olarak kopyalama yöntemini paylaştık. İsteyenler direkt kopyalayabilir, isteyenler de burada bahsettiğimiz yöntem ile bilgisayar klavyesinden yapabilirler.

Uzun çizgi kopyala, butonuna dokunarak kullanmak istediğiniz uzun çizgiyi kopyalamış olursunuz. Kopyalama işlemi tamamlandığında sosyal medya uygulamalarında, internet sitelerinde ya da mesajlaşma uygulamalarında kullanılabilir. Ayrıca aşağıdaki başlıktan Uzun çizgi sembolü “uzun tire” olarak da bilinmektedir.

Uzun çizgi kopyala

Uzun Çizgi Nerelerde Kullanılır?

Uzun çizgi yazılarda içeriğin doğru şekilde anlatılabilmesi için, kolay okunabilmesi ve duygular ile düşünceleri net şekilde ifade edebilmek için kullanılmaktadır. Uzun çizgi; yazılı olan metinlerde geçen konuşmalar için kullanılan bir noktalama işaretidir.

Türkçede kullanılan birçok noktalama işareti vardır. Bu noktalama işaretlerinden biri de uzun çizgi sembolüdür. Uzun çizgi genel kullanım itibariyle, konuşma metinlerini ifade etmek için kullanılmaktadır. Uzun çizgi; yazılı olan herhangi bir metinde kullanılabilir. Bu sembolü, bilgisayar klavyesinden ya da mobil cihazınızın klavyesinden de yapabilirsiniz.

Uzun Çizgi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızın klavyesinden uzun çizgi sembolü yapabilmek için;

  • Bilgisayarınızdan yazı yazacağınız alana gelin ve ALT tuşuna basılı tutarken + 0 1 5 1 Tuşlarına basın.
  • Bu tuşlamayı yaptığınızda, — sembolünü oluşturursunuz.

Uzun çizgi yazılı metinlerde konuşmaları ifade etmek için kullanılan semboldür. Bu sembolü romanlarda ve yazılı metinlerde sıkça görebilirsiniz. Telefondan uzun çizgi yapma gibi bir şansınız olmadığından dolayı burada kopyalama seçeneğini sunduk. Bu kopyalama seçeneklerinden istediğiniz uzun çizgi sembolünü anında kopyalayabilirsiniz.

Uzun Çizgi Kopyala

Uzun çizgi kopyalama seçenekleri:
Kopyalandı!
Kopyalandı!
Kopyalandı!

Yukarıdan kopyalamak istediğiniz uzun çizgi sembolünün sağındaki kopyala butonuna dokunun. Kopyalama işlemi gerçekleştiğinde kopyalandı uyarısını göreceksiniz. Kopyaladıktan sonra, Whatsapp, Instagram, Facebook, Twitter ya da yazı yazılan herhangi bir alana yapıştırıp kullanın.

Uzun Çizgi İle İlgili Cümleler

  1. “Romanın ana teması — aşk ve özgürlük — karakterlerin davranışlarını şekillendirir.”
  2. “Yarınki toplantıya katılacak olanlar — yönetim ekibi, pazarlama departmanı, ve mali analistler — hazırlıklarını tamamlamış durumda.”

Ayrıca uzun çizgi kullanım alanlarına şöyle de örnek verebiliriz;

Okula yine geç kalmıştı…

Öğretmen — Uğur neden bu kadar geç kaldın diye sordu.

Uğur — Dün gece hasta olduğunu ve sabaha kadar uyuyamadığını söyledi.

Özetle, öğretmen söyledi, uğur söyledi, yavuz dile getirdi gibi cümlelerin başında ‘—’ sembolü kullanılmaktadır.

Uzun Çizginin Kullanıldığı Yerler

Uzun çizginin kullanıldığı yerlere tekrardan örnek vermemiz gerekirse aşağıdaki metni inceleyebilirsiniz. Bu metne göre uzun çizginin hangi metinlerde kullanıldığını anlayabilirsiniz.

Mahmut Halil Bey’e baktı ve:
— Bu mektup senin için, dedi.
— Bana mı, kimden?
— Evden olacak!
— Evden? Ne alakası var evle?

Halil Bey mektubu aldı. Hatice’nin yazısı ile şu satırları okumaya başladı:

Büyük baba sordu:
— Orada ne yapıyorsun, kızım?
— Yüzüğümü arıyorum.
— Neden bahsediyor?
— Hiç.
Büyük baba tekrar düşüncelere daldı.

Uzun türe emojisi kopyalamak isteyenler buradan kopyalayabilirler. Buna ek olarak Instagram, Discord ve diğer sosyal medya uygulamalarında kullanılabilmektedir. Telefondan tuşlama ile yapılamadığından buradan kopyalayın. Eğer bilgisayardan uzun çizgi sembolünü yapacak olursanız; Alt tuşuna basılı tutarken 0151 tuşlarına basın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir