Genel

Çarpı İşareti Kopyala (×) Klavyede Çarpı İşareti Nasıl Yapılır?

Çarpı işareti matematikte çarpma işlemlerinde kullanılır. Bazılarımız “bilgisayardan çarpı işareti nasıl yapılır” bilmeyebilir. Bu nedenle hem nasıl yapıldığını hem de çarpı işareti kopyala seçeneğini tek başlıkta topladık. Buradaki işlemleri uygulayarak klavyede çarpı işareti yapabileceksiniz. Aynı zamanda çarpı işaretini tek dokunuşla kopyalayabileceksini.

Başlıklar

Çarpı İşareti Nedir?

Bu işarete matematikte ve günlük hayatta çok fazla yer veriliyor. Bu sembol bazen olumsuzluk anlamında bazen de çarpma işlemlerinde kullanılabilir. Onaylamak ve olumsuzluk bildirmek için de kullanılan sembollerden biridir. Örneğin doldurulması gereken bazı formlarda onayladığımız yerleri × simgesi ile dolduruyoruz. Genel anlamda olumsuzluk bildirmek amacıyla çarpı işareti kullanılır, X harfine de benzer.

Hayır ve yanlış gibi olumsuz durumları belirtmek için × sembolü kullanırız. Bu sembol, sadece olumsuzluk ifadesinde değil bazen de onay vermek amacıyla kullanılır. Örnek; oy pusulalarında ve test çözerken genelde doğru olan yanıtı x olarak işaretleriz.

Klavyede Çarpı İşareti

Klavyede çarpı işareti nasıl yapılır konusunda bilgi almak isteyenler buradaki yöntemleri uygulayabilirler. Bunu yapabilmek için ALT + numluck yani rakamları kullanmanız gerekiyor. Çoğu kişi bunun yerine direkt olarak X harfine dokunsa da bu aslında çarpı işareti değildir. Hadi birlikte çarpı işareti klavyede nasıl yapılır inceleyelim:

  • Alt tuşuna basarken aynı anda 232 tuşlarına basmanız halinde x işareti olur.
  • Bir diğer yöntem ise Alt Option tuşu ile beraber aynı anda 0215 rakamlarına basmalısınız.

Yukarıdaki yöntemlerden istediğinizi uygulayarak (×) simgesini yani çarpı işaretini klavyede yapabilirsiniz. Eğer ben hiç uğraşmak istemiyorum direkt kopyalamak istiyorum diyorsanız aşağıdaki kopyala seçeneğini kullanabilirsiniz.

Benzer içerik: Et İşareti Kopyala

Çarpı İşareti Kopyala

Yukarıdaki kopyala butonuna dokunarak direkt olarak kopyalama işlemini yapabilirsiniz. Telefondan, bilgisayardan ya da tabletten kullanmak mümkün. Bu simgeyi birçok kişi oyunlarda şekilli isim yazmak için bazı kullanıcılar ise Instagram biyografi alanlarına eklemek için kullanabiliyor. Kullanım tercihi tamamen size kalmış.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir