Teknoloji

Instagram Kısıtlama Nedir? Kısıtlı Hesap Mesaj Atabilir mi?

Instagram kısıtlama nedir? Instagram kısıtlı hesap mesaj gönderebilir mi ve Instagram kısıtlı hesap nasıl açılır. Instagram’da zaman zaman çeşitli hatalar verilmektedir. Bu hatalardan biri de kısıtlı hesap uyarısıdır. Peki kısıtlı hesap nedir ve kısıtlı hesaplar mesaj atabilir mi?

Instagram kısıtlama nedir? Instagram hesap kısıtlama özelliği geldi; Instagram, hesap sahiplerinin bazı kullanıcıları kısıtlamasına olanak sağlayan yeni özelliğini bir süre önce duyurdu. Gelen bu yeni özellik ile rahatsız eden kişileri kısıtlayabilirsiniz.

Bu özelliği, belirlediğiniz bir hesap için yorum üzerine sola kaydırıp, gizlilik ayarlarınıza gidip ya da kişinin profilinden aktif edebilirsiniz. Genel kullanıcılara göre “Kısıtladığınız bir kişiden gelen gönderileri yapılan yorumların sadece bu kişi tarafından görüldüğü” ifade ediliyor.

Instagram Kısıtlama

Herhangi biri gönderilerinizin altına garip ve rahatsız edici saldırgan yorumlar yapıyorsa o kişinin yorumlarını anında kısıtlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ise;

 • Yorumunu sola kaydırarak Kısıtla seçeneğine dokunmak,
 • İkinci yöntem olarak o kişinin profiline girip o kişiyi kısıtlamak olacaktır.

Instagram Kısıtlı Hesap Nedir?

Instagram Kısıtlı Hesap
Instagram Kısıtlı Hesap

İngilizcede  Restrict olarak tanımlanmış olan Instagram kısıtlı hesap, paylaşılan gönderilere gelen yorumları sınırlamanıza olanak sağlamaktadır.

Paylaştığınız gönderiyi yorumlara kapatmak istemiyor ancak belirli kişilerin rahatsız edici yorumlar yapmasını istemiyorsanız Instagram hesap kısıtlama özelliğini kullanmaya başlayın.

Instagram Kısıtlama Nasıl Yapılır?

instagram hesabı kısıtlama
instagram hesabı kısıtlama

Instagram hesap Kısıtlama iPhone ve Android cihazlarda yapılabilir. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız takip etmeniz gereken adımlar;

 • Instagram uygulamasına giriş yapın.
 • İlk olarak sağ alttaki Profil resminize dokunun.
 • Sağ üstte yer alan 3 çizgiye dokunmalısınız.
 • Açılan yeni ekranın altındaki Çark yani ayarlar simgesine basarak Ayarlar bölümüne giriş yapın. (Direkt buradaki linke tıklayarak da ilgili alana gidilebilir.)
 • Ayarlar kısmındaki Gizlilik bölümüne giriş yapın.
 • Gizlilik ayarlarına geldiğinizde alttaki Bağlantılar sekmesinde Kısıtlı Hesaplar‘ı görüntüleyebilirsiniz.
 • Burada yer alan Ara seçeneği ile kısıtlamak istediğiniz hesabı seçip istediğiniz kısıtlamaları yapabilirsiniz.

Instagram Kısıtlandığımı Nasıl Anlarım?

Bu özellik kullanıldığında kısıtlanan kişi gönderi altına yaptığı yorumu görebilir ancak onun dışında kimse görüntüleyemez. Instagram’da kısıtlandığımı nasıl anlarım sorusunun yanıtı ise farklı hesap ile yorumunuzun görünüp görünmediğini kontrol etmek.

Instagram yorum kısıtlaması2 saat – 1 hafta
Mesaj kısıtlaması2 saat – 1 hafta
Arkadaş ekleme kısıtlaması2 saat – 1 hafta

Instagram Kısıtlama Kaldırma

Instagram kısıtlama kaldırma hata veriyor olabilir. Bu durumda ise yaklaşık 2 – 4 saat arasında bekleyip tekrardan deneyebilirsiniz.

Kısıtlamayı kaldırmak için;

 • Ayarlar bölümünden Gizlilik kısmına giriş yapın.
 • Bu menüden Kısıtlı Hesaplar bölümüne gidin.
 • Bu ekranda kısıtlan yani kısıtladığınız hesaplar listelenmektedir.
 • Kısıtlamasını kaldırmak istediğiniz hesabın üzerine gelerek Kısıtlamayı Kaldır seçeneğine basmanız yeterlidir.

Instagram Hesabım Kısıtlandı ne yapmalıyım?

Instagram kısıtlama kaldırma için 1- 2 gün takip isteği ve arkadaşınız olmayanlara mesaj göndermeyin. Instagram paylaşım engeli bu süreç sonunda otomatik olarak kaldırılacaktır. Yeni açılmış olan hesaplarda bu engel bazı zamanlar 3 gün bazı zamanlar ise 2 haftaya kadar uzayabilir.

Instagram Kısıtlama Karşı Taraf Görür mü?

Instagram karşı taraf kısıtlandığını görür mü; karşı tarafa herhangi bir bildirim ya da uyarı gönderilmediğinden dolayı o kişi fark etmez. Gönderilerinize yorum yaptığında yalnızca o kişi kendi gördüğünden dolayı kısıtlandığını da fark edemeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir