Teknoloji

Iphone Dns Ayarları Değiştirme Nasıl Yapılır?

Telefon kullanıcıları yasaklı sitelere giriş için vpn programı ya da dns değiştirme yöntemlerini kullanabilirler. Burada iPhone dns değiştirme nasıl yapılır? Rehber olarak iPhone dns nasıl değiştirilir adım adım anlattık. Burada bahsedilen işlemleri uygulayarak yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz.

Wi-fi bağlı olsanız dahi iPhone telefonunuzdan yasaklı sitelere giriş yapamazsınız. Yasaklı sitelere giriş dns adresleri uygulanmadan bu mümkün değildir. Iphone DNS değiştirme adımlarını uygulayarak birkaç saniye içerisinde internette bütün sitelere giriş yapabilirsiniz. Dns değiştirme işlemi bazen yasaklı sayfalara giriş için kullanılsa da bazı durumlarda internet hızlandırmak için de kullanılabiliyor. İnternette rahatça gezebilmek ve bütün internet sitelerini açabilmek için telefondan, tabletten ya da bilgisayardan dns ayarı yapmak ya da VPN gibi ek programlar kullanmak gerekir.

Iphone Dns Değiştirme

iphone dns ayarları

Iphone telefonunuzdan Dns ayarlarını değiştirmek birkaç dakikanızı alır. Telefonunuzdan yapacağınız basit ayarlama sayesinde internette bütün sitelere girebileceksiniz. Yasaklı sitelere giriş yapabilmek için dns ayarları şu şekildedir:

 • İphone telefonunuzun ayarlar uygulamasına giriş yapın.
 • Ayarlar bölümünden Wi-Fi menüsüne girin.
 • Wifi simgesinin yanında ünlem işareti olacak buna dokumalısınız.
 • Sonrasında açılan sayfayı aşağı kaydırın ve DNS’i Ayarla sayfasına gidin.
 • Açılacak olan sayfanın en üstünde Otomatik seçilidir, bunu Elle olarak değiştirmelisiniz.
 • Sonra DNS Sunucuları bölümünde ekle seçeneğine basmanız gerekiyor.
 • Açılan kutucuğa 8.8.8.8 ayarını yazdıktan sonra sağ üstteki Kaydet’e basın.
 • Ayarlar kaydedilmiş olacaktır, artık dns ayarınız aktif durumda.

Eğer yasaklı sayfalara halen daha giriş yapamıyorsanız wifi ağından çıkış yapıp tekrar bağlanın. Bu sayede bütün tarayıcılardan istediğiniz herhangi bir internet sitesine giriş yapabileceksiniz.

Cihaz TürüYasaklı Sitelere Giriş Yöntemi
iPhoneDNS Ayarları ve VPN
iPadDNS Ayarları ve VPN
MACDNS Ayarları ve VPN

Chrome Yasaklı Sitelere Giriş

Iphone telefonunuzda yüklü olan Google Chrome ile yasaklı sitelere giriş yapmak istiyorsanız yukarıda bahsedilen DNS ayarlarını yapabilirsiniz. DNS ayarları aktif hale geldikten sonra istediğiniz herhangi bir siteye giriş yapabilirsiniz. Kimi zaman internet hızlandırmak için kullanılan DNS numaraları:

 • Google DNS ayarları: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4
 • OpenDNS ayarları: 208.67. 222.222, 208.67. 220.220
 • DNSWatch ayarları: 84.200.69.80, 84.200.70.40
 • OpenNIC ayarları: 206.125.173.29, 45.32.230.225
 • Cloudflare IPv4 ayarları: 1.1.1.1, 1.0.0.1

Yukarıdaki DNS ayarlarını yaptıktan sonra internet hız testi sitelerine giriş yapıp hızınızda bir gecikme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Günümüzde en hızlı ve yaygın olarak kullanılan DNS ayarı ise Google DNS ayarlarıdır.

iPad Dns Ayarları 2023

ipad dns ayarları

iPad cihazınızdan da DNS ayarlarını değiştirmek mümkündür. Nasıl ki iPhone DNS ayarları değiştirme varsa bunu tabletlerden da yapmak mümkün. Apple marka iPad’lerde DNS ayarları değiştirme işlemi:

 • iPad tabletinizi açın ve ayarlar uygulamasına girin.
 • Ayarlar uygulamasından Wi-Fi seçeneğine basarak devam edin.
 • Burada Wifi adının hemen sağ tarafında ünlem işareti var, buna basmalısınız.
 • Açılacak olan sayfayı aşağı kaydırın ve DNS’i Ayarla seçeneği ile devam edin.
 • Yeni açılan pencerede en üst kısımda Otomatik seçilidir, bu kısmı Elle olarak değiştirelim.
 • DNS Sunucuları başlığında ekle seçeneğine basın.
 • Küçük kutucuğa 8.8.8.8 ayarını yazıp sağ üstten Kaydet seçeneğine dokunarak kaydedin.
 • iPad’de DNS ayarları değişmiştir, artık istediğiniz internet sitesine giriş yapabilirsiniz.

iPhone 11 Dns Değiştirme

iPhone işletim sistemi olarak bütün cihazlarında aynı yazılımı kullanmaktadır. Bu nedenle iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13 Pro ya da iPhone 14 Pro Max modellerinde DNS ayarları yapmak için yukarıdaki anlatımı uygulamanız yeterli olacaktır. Mobil veri DNS’i değiştirilemediğinden yalnızca bağlı olduğunuz Wi-fi ağı için DNS ayarları yapabilirsiniz.

Eğer Wi-fi bağlı değilseniz ve yine de DNS ayarı kullanarak internette rahatça gezinmek istiyorsanız uygulama mağazasından ücretsiz VPN programlarını indirip deneyebilirsiniz.

VPN programları indirildiğinde ücretsiz dahi olsa size 1 aylık ya da 1 haftalık deneme sonrasında ücretli seçeneği gibi butonlar gösterebilir. Böylesi bi durumda onaylamayıp sayfayı kapatın ve VPN özelliğini aktif edin.

Mac’te DNS Ayarlarını Değiştirme Nasıl Yapılır?

DNS ayarlarını değiştirme adımları: Elma menüsü > Sistem Ayarları’nı seçip devam edin, kenar çubuğunda Ağ’ı seçin, sağ kısımda bir ağ servisini seçmelisiniz, Ayrıntılar’ı seçin, ardından DNS’i tıklayın. (Aşağı doğru kaydırmalısınız.) Devamında:

 • Listeye DNS sunucusu eklemek için: DNS sunucuları bölümünün en altındaki Ekle seçeneğine tıklayın, sonra bir IPv4 ya da IPv6 adresi yazın.
 • Ayarları kaydettikten sonra DNS ayarı aktif bir şekilde çalışacaktır.

Safari Yasaklı Sitelere Giremiyorum

Safari Yasaklı Sitelere Giremiyorum

Safari ile yasaklı sitelere giriş yapamıyorum problemini aşmak için yine burada bahsi geçen DNS ayarları ya da VPN uygulamalarından biri kullanılmalıdır. Eğer mobil veri üzerinden giriş yapmayı deniyorsanız VPN’i, Wi-fi ile bağlanıyorsanız da DNS ayarlarını uygulamanızı öneririz.

iPhone telefon ya da tabletlerde indirebileceğiniz VPN programları arıyorsanız VPN sayfasını ziyaret ederek App Store’daki uygulamaları inceleyebilirsiniz. Uygulamalar arasından ücretsiz olanları ya da ücretli olanlardan birini indirerek kullanabilirsin.

iPhone Mobil Veri Dns Değiştirme

iPhone, Samsung, Xiaomi, Huawei ya da farklı bir cep telefonu markasından operatörünüz ne olursa olsun DNS değiştirme mümkün değildir. Uygulama ile iPhone Mobil veri DNS değiştirme işlemi için:

 • App Store girin.
 • Arama kısmına VPN yazın.
 • Ücretsiz VPN programlarından birini cep telefonunuza yüklemelisiniz.
 • Documents gibi programların tarayıcı kısmında kendine özel VPN özelliği vardır.
 • Uygulamayı yükledikten sonra VPN’i aktif edin.
 • Uygulama otomatik olarak DNS’inizi değiştirecektir.

Not: VPN açıkken internetinizde donma ya da yavaşlama olabilir. Bu gibi durumlarda VPN sunucusunu değiştirmeniz yeterlidir. Ek hatırlatma olarak da çoğu VPN uygulaması ücretsiz olsa da ilk kurulumda ve uygulama açılırken size ücretli üyelik almanızı önerebilir. Ücretsiz kullanım için okumadan herhangi bir şeye onay vermeyin.

iPhone Yasaklı Sitelere Neden Giremiyorum?

iPhone telefonunuzdan DNS ayarı ya da VPN uygulaması kullanmadan yasaklı sitelere giriş yapamazsınız. Yasaklı siteler genelde yetişkin içerikli ve buna benzer siteler olabiliyor. Ancak zaman zaman Wikipedia gibi çeşitli bilgi kaynaklarınında yasaklandığına şahit oluyoruz. Bu durumda yapılması gereken tek işlem iPhone dns ayarları değiştirme yöntemi ya da VPN uygulaması kullanmak.

iPhone DNS ayarları değiştirme işlemi yalnızca Wİ-Fİ ağına yapılabilmektedir. Yani Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom mobil verisi ile DNS ayarı değiştirmek mümkün değildir. Bu durumda da yapmanız gereken VPN kullanmak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir