Teknoloji

Klavyede Boşluk Tuşu ve Boşluk Bırakma

Klavyede boşluk tuşu nerede? Klavyede boşluk bırakma nasıl yapılır? Klavyede boşluk tuşu çalışmıyor hata çözümü.

Klavyede boşluk tuşu, nerede bilmeyenler, klavye boşluk bırakma ve klavye boşluk tuşu nasıl takılır gibi merak edilen konuları açıklığa kavuşturuyoruz. Boşluk tuşu (ing. space bar) bilgisayar klavyesinin alt kısmında sıralamaya dahil olan, diğer düğmelere göre daha uzun olan tuştur. Boşluk tuşu, bir karakterlik boşluk bırakmanıza yarar. Uzun süre basılı tutarsanız daha fazla boşluk bırakabilirsiniz. Laptop, Tablet, Bilgisayar, Cep Telefonu ve buna benzer çeşitli akıllı cihazlarda Space yani boşluk tuşu bulunmaktadır.

Klavyede Boşluk Tuşu

Boşluk Tuşu

Klavyede boşluk tuşu yukarıda da belirtmiş olduğumuz şekildedir. Bütün harflerin en altında, klavyenin de alt kısmına konumlandırılmış diğer tuşlara göre daha büyüktür. Bu tuşun büyük olmasının nedeni ise sık kullanılmasıdır. Yazı yazarken ve bazı kodlama durumlarında boşluk tuşu çok fazla kullanılmaktadır.

Boşluk Tuşu

Boşluk tuşu yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi Klavyelerde en alt kısımda bulunmaktadır. Klavyelerde olduğu gibi telefon klavyelerinde de boşluk tuşu bulunmaktadır. Okunabilir bir cümle kurmak için bazen de kodlama yapılırken Space yani boşluk tuşu sayesinde boşluk bırakılır. Bu sayede kurulan cümleler anlamlı şekilde okunabilir. Boşluk kullanılmadan yazılan cümlelerde kelimeler bitişik olacağından dolayı anlaşılması daha zordur.

Klavye Boşluk Bırakma Tuşu Hangisi?

Klavye boşluk bırakma tuşu hangisi bilmiyor olabilirsiniz. Yine yukarıdaki görselde olan tuş yani düğme kullanılarak boşluk bırakılabilir. Aynı zamanda farklı alanlarda kullanmak için özel boşluk karakteri kopyalamak isterseniz boşluk kopyala sayfasında anlatılan adımları uygulayabilirsiniz. Bu özel boşluk çoğu zaman oyunlarda ve bazı sosyal medya uygulamalarında kullanılmaktadır.

Klavyede Boşluk Bırakma Tuşu Nedir?

Klavyede boşluk bırakma tuşu hangisidir? Klavyede boşluk bırakma tuşu klavyenin en alt kısmında bulunan uzun düğmedir. Bu düğme kullanılarak yazı yazdığınızda boşluk bırakabilirsiniz. Telefon klavyelerinde ve bilgisayar, laptop, tablet klavyelerinde de boşluk tuşu bulunmaktadır.

Klavye Boşluk Tuşu Çalışmıyor

Klavyede boşluk tuşu çalışmıyor ne yapmalıyım diyorsanız, eğer işte uzman değilseniz bilgisayar tamircisine götürmenizi öneririz. Çalışmamasının nedeni ise farklılık gösterebilir. Eğer boşluk bırakılamıyorsa aşağıdaki tuşlamayı yaparak boşluk bırakabilirsiniz.

  • Alt + 255 tuşlarına basıp boşluk bırakılabilir.
  • Aynı zamanda Alt + 0160 tuşuna basıp boşluk bırakmak mümkün.

Boşluk Tuşu Nasıl Takılır?

İlk olarak telin üst kısmına klavyeye takmanız gerekmektedir, klavye tuşlarında tırnaklar bulunmaktadır küçük delik gibi görünmektedir. Oraya geçirmeniz gerekir (u şeklinde durur) daha sonra da space tuşunda da tırnaklar bulunur, diğer kısmını o tırnaklara geçirerek yavaşça yerine oturtun.

Boşluk Tuşuna Hangi Parmakla Basılır?

Tek konumu olan boşluk tuşuna hangi parmakla basmak gerekir? Eğer yazı yazıyorsanız parmağınızın genelde bu tuşun üstünde olması gerekir. Genelde SPACE (Boşluktuşuna basmak için Başparmak kullanılmaktadır.

Eğer klavyeniz bozuksa ve nasıl tamir edebileceğinizi bilmiyorsanız işinde uzman tamir ekiplerine teslim etmeniz gerekmektedir. Bu sayede bilgisayarı daha da bozmadan tamir etmiş olurusnuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir