Emoji Kopyala

Tırnak İşareti ( “ ) Nasıl Yapılır? Tırnak İşareti Kopyala

Tırnak işareti diğer işaret ve sembollere göre çok daha kolay yapılabilmektedir. Türkçede büyük bir önemi oluşu ve anlam bütünlüğünü sağlamak amacıyla tırnak işareti sıkça kullanılmaktadır. Bu makalemizde tırnak işareti kopyala seçeneği ile birlikte klavyede nasıl yapılır sorusunu da yanıtlıyor olacağız. Tırnak işaretini hem tuş kombinasyonu uygulayarak hem de tek bir tuşa dokunarak yapabileceksiniz. Genelde başka birine ait bir sözü alıntılarken tırnak işareti kullanırız. Örneğin bir romandan alıntı yapacağımız zaman tırnak işaretini kullanmamız gerekir. Peki, tırnak işareti nasıl yapılır? Hadi beraber öğrenelim ve kullanmaya başlayalım.

Tırnak işareti kopyala, bu seçenek herhangi bir tuşa dokunmadan direkt olarak kopyalamak isteyenler için paylaşıldı. Bu sayede tek dokunuşla tırnak işaretini kopyalayabilecek ve istediğiniz yerde kullanabileceksiniz.

Klavyede Tırnak İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede çift tırnak işareti yapmak oldukça kolaydır. İşte çift tırnak yapmak için yapmanız gereken:

Klavyede tırnak işareti yapmak için ESC tuşunun hemen altında é tuşuna dokunmanız gerekir. Bu tuşa dokunduğunuzda tırnak işareti yaparsınız. “Belirli bir yazıyı tırnak içine almak için o yazıyı seçin ve é tuşuna basın.”

klavyede tırnak işareti nasıl yapılır

Hatırlatma: Yazı yazılamayan alanlara tırnak işareti eklenemez. Tırnak işareti yalnızca alıntı yapılan alanlarda kullanılmalıdır. Kendi cümleleriniz için tırnak işareti kullanmamanız gerekir. Tırnak işaretini sadece bir yerlerden alıntı yapacağınız zaman kullanmalısınız.

Örnek kullanımı: “Belki de sürdürdüğüm yaşam, sürdürmem gereken yaşam değildir?” Lev Tolstoy

Mac Tırnak İşareti Nasıl Yapılır?

Windows bilgisayarlarda olduğu gibi Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda da ESC tuşunun altında bulunan é tuşuna dokunarak tırnak işareti yapılabilir. Eğer Apple Mac bilgisayarınızda é tuş yer almıyorsa bir alt başlıkta bulunan kopyalama seçeneklerini kullanarak çift tırnak işaretini kopyalayabilirsiniz.

Tırnak İşareti Kopyala Yapıştır

Karekök İşareti Kopyala:
Tırnak İşareti Kopyala: Kopyalandı!
Eğik Tırnak İşareti Kopyala: “-“ Kopyalandı!
Tek Tırnak İşareti Kopyala: ‘-‘ Kopyalandı!

Yukarıdan kullanım alanınıza göre tırnak işaretlerinden istediğinizi kopyalayabilirsiniz. Windows, Mac, Android ya da ios işletim sistemine sahip bütün akıllı cihazlardan kopyalama işlemi yapılabilir.

iPhone, Samsung, Xiaomi, Realmi, Huawei ve diğer birçok mobil cihazda da hafızaya almak için kopyala butonlarını kullanın. Bilgisayarda ise daha hızlı kullanım için ESC altında bulunan tuşa dokunmanız gerekir.

Çift Tırnak İşareti ( ” ” ):

  • Alıntılar: Metin içinde direkt olarak alıntılanan bir şeyi belirtmek amacıyla kullanılır. Örneğin: Bugün hava çok güzel.
  • Başka bir dilde kullanılan bir ifadeyi vurgulamak: Çoğu zaman yabancı bir kelime veya deyimi vurgulamak için kullanılmaktadır. Örneğin: Bu yıl ‘rendezvous’ kelimesini öğrendim.
  • Bir terimi veya kavramı tanımlamak: Çoğu zaman teknik terimler veya jargon kullanılmışsa, bunları vurgulamak için de çift tırnak kullanılmaktadır. Örneğin: Bu cihaz, elektriksel bir ‘devre’ oluşturur.

Word ve Excelde Tırnak İşareti Nasıl Yapılır?

Word ve Excel programlarında da sıkça kullanılan işaretlerden biri de tırnak işaretidir. Tırnak işaretini belirttiğimiz üzere klavyenizde é tuşuna basarak yazabilirsiniz. Ayrıca bir cümleyi ya da metni tırnak içine almak için: önce o metni seçmeli ardından é tuşuna basmalısınız.

Tırnak İşareti Tuş Kombinasyonu

Belirli tuşlara basarak da eğik çift tırnak ve tek tırnak işaretlerini yapabilirsiniz. Tırnak işaretini yapabilmek için:

  • Çift tırnak için: Alt tuşuna basılı tutup + 0034 tuşlarına basmalısınız.
  • Tek tırnak için: Alt tuşuna basılı tutup + 0145 tuşlarına basmalısınız.

Klavyede derece işareti nasıl yapılır merak ediyorsanız ilgili makalemizi de ziyaret etmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir