Teknoloji

Xiaomi NFC Nasıl Açılır?

Xiaomi NFC açmak isteyenler genelde bunun direkt olarak ana ekrandan yapılabileceğini düşünüyor. Ancak Xiaomi Nfc nasıl açılır sorusunun yanıtı birazcık karmaşık diyebiliriz. Daha öncesinde cihazında bu özelliği etkinleştirmemiş olan kişiler için nasıl yapılacağını anlattık. Burada bahsedilen yöntem sayesinde eğer telefonunuzda bu özellik varsa aktif hale getirebileceksiniz.

Bu nedenle haberimizde öncelikle NFC özelliği olan Xiaomi telefonları listelemek istedik. Çünkü bu özellik cep telefonunuzda yoksa doğal olarak etkinleştirmek de mümkün değil. Xiaomi NFC açma işlemi için cihazınızda bu özelliğin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Xiaomi NFC Özelliği Olan Telefonlar

MarkaModelİşletim TürüÇıkış Tarihi
Xiaomi12T 2022Android2022
XiaomiRedmi Note 11Android2022
XiaomiRedmi Note 11 ProAndroid2022
XiaomiRedmi Note 11 Pro PlusAndroid2022
XiaomiRedmi Note 11SAndroid2022
XiaomiPocox4 Pro 5GAndroid2022
XiaomiPoco X4 GTAndroid2022
XiaomiRedmi Note 10 ProAndroid2021
XiaomiRedmi Note 10 Pro MaxAndroid2021
Xiaomi11T ProAndroid2021
XiaomiMi 11 LiteAndroid2021
XiaomiMi 9T ProAndroid2019
XiaomiMi 9Android2019
XiaomiMi 9 SEAndroid2019
XiaomiRedmi Note 8 ProAndroid2019
XiaomiMi Note 10Android2019
XiaomiMi 9TAndroid2019
XiaomiMi 9 LiteAndroid2019
XiaomiRedmi Note 8TAndroid2019
XiaomiMi 8Android2018
XiaomiMi Mix 2sAndroid2018

Xiaomi cep telefonlarında NFC özelliği olan cihazlar yukarıda listelenmiştir. 2023 yılında çıkan yeni modellerde de bu özellik eklenmiş durumda.

Xiaomi NFC Nasıl Açılır?

  • Xiaomi cihazınızdan Ayarlar bölümüne girin.
  • Bağlı cihazlar menüsüne giriş yapın.
  • Bağlantı tercihleri’ne gelin.
  • Bu ekrandan  NFC‘yi aktif edin.

Xiaomi NFC açma işlemi işte b u kadar basit. Cihazın Ayarlar uygulaması ardından Bağlı cihazlar, sonrasında da Bağlantı tercihlerine giriş yapmalısınız. Burada NFC’yi bularak etkinleştirmeniz yeterli olacaktır.

Redmi NFC Açma

  • Ayarlar uygulamasına girin.
  • ‍ KABLOSUZ ve AĞLAR menüsüne gelin.
  • Açılan ekrandan diğer seçeneğine dokunun.
  • Bu ekrandan NFC özelliğini açın.
  • Android Beam öğesine basın ve özelliği etkinleştirin.

Redmi cep telefonunuzdan da NFC özelliğini açmak istiyorsanız Ayarlar > Kablosuz ve Ağlar > Diğer > NFC ve Android Beam uygulamalarını aktif etmelisiniz. Bunları yapmanız durumunda cihazınız NFC özelliğini kullanabilir hale gelecektir.

Xiaomi NFC Çalışmıyor

Xiaomi cihazınızda NFC’yi kullanabilmek için iki cihazın da birbirine çok yakın olması gerekir. NFC yüksek hızda veri aktarımı sağlar ancak kullanabilmek için NFC destekleyen iki cihazın da birbirine çok yakın olması gerekir. Ayrıca karşı taraftaki cihaz NFC özelliğini desteklemiyorsa bu özelliği kullanamazsınız. Problem devam ediyorsa farklı cihazla deneyebilir ya da cihazı kapatıp açarak problemin çözülmesini deneyebilirsiniz.

NFC yakın alan iletişimi olarak ifade edilebilir. Bluetooth gibi çalışır ancak Bluetooth’a göre çok daha hızlı veri aktarımı yapar. Günümüzde birçok banka mobil şifre belirleme işlemi için yeni çipli kimlik kartlarını NFC ile okutmanızı ister. Eğer Xiaomi cihazınız yeni çipli kimlik kartınızı okumuyorsa, farklı bir cihazla deneyin, problem devam ediyorsa muhtemelen kimlik kartınız çatlak ya da kırık olabilir. Bu durumda kimlik kartınızı değiştirmeniz gerekir.

NFC Nedir?

NFC yani Near Field Communication ve Türkçe ismiyle Yakın Alan İletişimi kablosuz iletişim seçeneklerinden biridir. Örneğin bu özelliği kullanırken banka kartınızı tanımlayarak telefonunuz ile ödemeler yapabilirsiniz. Aynı zamanda dosya, fotoğraf ya da veri aktarımlarınızı da bu özellik ile anında gerçekleştirebilirsiniz. Konser ya da tiyatro biletlerini de bu özellik sayesinde telefonunuza tanımlayıp okutabilirsiniz.

NFC özelliği ülkemizde son yıllarda yaygın kullanılmaya başlamıştır. Bu nedenle yeni kullanacak olan kişiler için telefonum NFC destekliyor mu sorusuna yanıt verdik. Bunun beraberinde cihazı destekleyenler için NFC açma işlemini de adım adım anlattığımız bir haber oluşturduk.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir