Teknoloji

Yasaklı Sitelere Giriş için DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

En hızlı dns ayarları ile yasaklı sitelere giriş yaparken hızını düşmesin. Birçok yasaklı siteye giriş için “DNS ayarları nasıl değiştirilir” konusunu arayanlar için PC, iPhone, Android cep telefonu ve tabletlerden nasıl yapıldığını beraber inceleyelim. İlk zamanlar yalnızca bilgisayarlardan yapılan DNS değiştirme işlemi günümüzde mobil cihazlardan da yapılabiliyor. Bu sayede insanlar mobil cihazlarından da yasaklı sitelere giriş yapabiliyorlar.

DNS ayarları değiştirme, işlemi çoğu kişi için çok zor bir şeymiş gibi gelse de aslına baktığımızda düşünülenden daha basittir. Son yıllarda internet kullanıcılarının çoğu, erişim engeli uygulanan bazı internet sitelerine girebilmek için farklı yöntemler deniyorlar. Bu yöntemlerden biri de DNS ayarı değiştirme yöntemidir. Bu rehber niteliğindeki içeriğimizde DNS ayarları nasıl değiştirilir? Sorusuna görsel anlatım ile yanıt veriyoruz. Ayrıca en hızlı DNS adreslerini de buradan kopyalayabilirsiniz.

dns nedir

DNS Nedir? Ne İşe Yarar?

Basit bir anlatımda bulunacak olursak DNS, Domain Name System’in kısaltılmasıdır. İnternet sitelerine giriş yapabilmek için her web sitenin barındığı bir sunucu ve bu sunucuda adını temsil eden IP adresi bulunmaktadır. Normalde internet sitelerine girebilmek için rakamlarla IP adresini yazmamız gerekir. Ancak, bunu yapmamıza gerek kalmadan örneğin boslukkopyala.com yazıp giriş yapmamıza olanak sağlayan sisteme DNS denir.

Daha basit bir şekilde anlatmamız gerekirse: boslukkopyala.com’a girmek için, bu sitenin barındığı sunucuya bağlanmanız gerekiyor. DNS sistemi olmasaydı bu siteye girmek için site adını yazmak yerine dosya sunucusunun numarasını yazmanız gerekecekti.

Sadece bu internet sitesi için değil, Youtube, Instagram ve Tiktok gibi diğer bütün internet sitelerine bağlanabilmek için bu yolu izlememiz gerekecekti. Fakat neyse ki Domain Name System yani DNS sayesinde sadece o sitenin adını yazarak giriş yapabiliyoruz.

Yasaklı Sitelere Giriş DNS Ayarları 2023

DNS SağlayıcıDNS Ayarı
Google8.8.8.8 – 8.8.4.4
Yandex DNS77.88.8.88 – 77.88.8.2
OpenDNS Home208.67.222.222 – 208.67.220.220
AdGuard DNS94.140.14.14 – 94.140.15.15
Verisign Public DNS64.6.64.6 – 64.6.65.6

DNS değiştirme işlemini yapmadan önce en hızlı Domain Name System ayarlarını yukarıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. DNS ayarları, bilgisayar, cep telefonu ve tabletlerde kullanılabilir. En hızlı olanı ise, Google DNS adresidir.

Bilgisayar DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Bilgisayardan DNS ayarları nasıl değiştirilir konusu PC’den yasaklı sitelere giriş yapmak isteyenlerin en sık araştırdığı konulardan biri olmuştur. Öncelikle hangi DNS ayarını kullanacağınızı yukarıdaki tablodan seçin. Ardından DNS ayarlarını yapmak için:

 • Başlat menüsüne gelin ve buradan Ayarlar’ı açın ya da Windows tuşu + I tuşlarına aynı anda basın.
 • Açılan ekrandan Ağ ve İnternet’i seçin, buradan WiFi ekranına giriş yapın.
 • Ekranın sağ kısmında “Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir”i seçin.
 • DNS sunucusunu değiştireceğiniz bağlantıya sağ tıklayarak Özellikler’e tıklayın..
 • İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçin ve Özellikler’e basın.
 • “Alt kısımdaki DNS sunucu adreslerini kullan”a dokunun ve yukarıdaki tablodan tercih ettiğiniz DNS adreslerini yazın.

Aşağıdaki görselden de nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Beşinci adımda anlattığımız İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneği aşağıdaki görselde sol kısımda bulunuyor. Buna sağ tıklayıp özellikler demelisiniz. Özellikler ekranına geldiğinizde Aşağıdaki DNS sunucu ad resini kullan seçeneğine dokunmanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra sağ kısımdaki kutucuğun ilkine 8.8.8.8 ikincisine 8.8.4.4 DNS ayarlarını yazın. Son adımda ise Tamam butonuna dokunup DNS ayarlarını aktif edebilirsiniz.

DNS değiştirme

MacBook Yasaklı Sitelere Giriş Nasıl Yapılır?

mac yasaklı sitelere giriş

Mac’te DNS ayarlarını değiştirmek Windows bilgisayarlara göre çok daha kolaydır. Bunu yapmak için ekranın sol üst kısmındaki elma emojisine tıklayın ve Sistem Tercihleri ekranını açın. Sonrasında Mac dns değiştirmek için:

 • Sistem Tercihleri menüsünden Ağlar’a girin.
 • Ağlar menüsünden DNS ayarlarını değiştirmek için (WiFi ya da Ethernet/LAN) seçimini yapın.
 • İleri Düzey’e basın ve DNS sekmesine gelin.
 • DNS ayarı yapmak için + simgesine tıklayın ve 8.8.8.8 – 8.8.4.4 DNS ayarlarını ilgili kutucuklara yazın.

Telefon DNS Değiştirme

Android ya da iPhone DNS değiştirme yöntemiyle de yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz. DNS değiştirme işlemi yapılırken yine bilgisayardaki gibi aynı DNS sunucu adreslerini girmeniz gerekir. Örneğin, iPhone DNS Ayarları değiştirme isimli yazımızda bu konuyu anlattık.

iPhone DNS Ayarları Değiştirme:

 • iPhone telefonunuzdan Ayarlar’a girin.
 • Buradan Wifi alanına gelip DNS ayarını değiştireceğiniz Wifi bağlantısını seçin.
 • DNS bölümünün altındaki “DNS’i ayarla”ya basın ve elle seçeneğini seçin.
 • Varsa DNS ayarlarını silin + simgesine dokunup yukarıda verdiğimiz DNS adreslerinden birini girin.
 • Kaydet’e seçeneğine dokunun.

Yukarıdaki ayarları yapmanız halinde iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13 Pro Max, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max özetle bütün iPhone cihazlar için DNS ayarlarını değiştirmiş olursunuz.

Android Dns Değiştirme:

 • Android cep telefonunuzdan Ayarlar’ı açın, sonra Ağ ve İnternet ayarlarına girin.
 • Private DNS’e (Özel DNS) seçeneğine basın. Eğer seçenek yoksa Gelişmiş menüsünden açın.
 • Ekranda varsayılan seçimi “Özel DNS sağlayıcı ana bilgisayar adı” şeklinde değiştirin ve DNS adresini yazın. (1.1.1.1 yerine 1dot1dot1dot.cloudflare-dns.com olarak yazmalısınız.)

Samsung, Xiaomi, Huawei, LG, Oppo ve diğer Android cep telefonları için yukarıdaki ayarları takip ederek DNS değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. DNS değiştirme işlemi yalnızca Wifi ağındayken yapılabilir. Mobil veri üzerinden yasaklı sitelere giriş yapabilmek için VPN uygulamaları arasından uygun olanını indirmelisiniz.

Tablet DNS Değiştirme:

 • Ayarlar menüsüne girin.
 • Ayarlardan > Kablosuz > Wifi adına basın.
 • Açılan ekrandan Ağı Değiştir seçeneğine dokunun.
 • Bu ekrandan “Gelişmiş seçenekleri göster” kutucuğunu işaretleyin.
 • Sonra Ekranda “IP Ayarları : DHCP” seçenekleri görünecek üzerine tıklayıp Statik seçeneğine basın.
 • Son adımda ise açılan ekrana DNS ayarlarını yazıp kaydedin.

DNS Ayarı Kopyala

Google DNS 1:
Google DNS 2:

Yasaklı Sitelere Giriş İçin Dns Değiştirmek Zorunlu Mu?

Her gün, yasaklı internet sitelerine girmek için binlerce kişi DNS değiştiriyor. DNS ayarları değiştirme hem telefondan hem bilgisayardan hem de tabletlerden yapılabiliyor. Fakat DNS değiştirmeden de yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler vardır. Bunları sıralayacak olursak:

 • VPN kullanmak.
 • Yasaklı sitelere giriş için açılmış olan web sitelerden faydalanmak.

Ancak hızlı bir bağlantı kurmak istiyorsanız bu iki yöntem yerine direkt olarak DNS ayarlarını değiştirmeniz daha mantıklı olacaktır. Aynı zamanda, istediğiniz zaman DNS ayarlarını sıfırlayabiliyorsunuz. VPN programları internetinizi yavaşlatabileceği için bu tür sayfaları ziyaret ederken DNS daha fazla tercih ediliyor.

En Hızlı DNS Adresi Hangisi?

En hızlı DNS adresi hangisi konusu da tartışmalara açık bir konudur. Ancak denemelerimiz sonucunda Google DNS yani 8.8.8.8 – 8.8.4.4 adresi en hızlı DNS adresidir. Bu DNS ayarını yaptıktan sonra internet hız testi yaptığımızda mevcut internet hızımızda herhangi bir değişim olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Fakat bazen minimum derecede yavaşlamalar olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Telefon, tablet ya da bilgisayarınızda DNS adresini değiştirmeniz gerekiyorsa 8.8.8.8 – 8.8.4.4 ayarını kullanarak hızlı bir bağlantı kurabilirsiniz.

DNS Kullanmak Zararlı Mı?

Aslına bakarsanız DNS kullanmak zararlı değil. Ancak yasaklı siteler genelde hükümetler tarafından zararlı içerikler barındırdığı düşünülen ya da yetişkinlere yönelik internet siteleri olduğu için kötü niyetli yazılımlar barındırabilir. Bu nedenle yasaklı sitelere giriş yaparken zararlı yazılımları bilgisayarınıza indirmemeye özen gösterin.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS ayarlarını değiştirmek için ayar yapılacak olan cihazın Ayarlar menüsüne giriş yapmak gerekir. Bilgisayar, tablet ya da cep telefonlarından ilgili menüye giriş yaparak önceden belirlenmiş DNS kodlarından birini yazıp bu ayarı yapabilirsiniz. Telefonlarda mobil veri için DNS ayarı yapılamıyor. Fakat bağlı olduğu Wifi ağına, DNS ayarı yapıp yasaklı sitelere giriş yapmak mümkün. İlk defa ayar yapacaklar, burada anlattığımız DNS ayarları nasıl değiştirilir adımlarını dikkatli şekilde uygularsa yasaklı sitelere giriş yapabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir